Vzniklé produkty mají podobné složení jako výrobky z ropy
  Popis technologie   Využití   Reference   Ke stažení

Depolymerizace plastů

Nízkoteplotní katalytická depolymerizační linka slouží ke zpracování odpadních plastů. Toto zařízení pracuje na principu depolymerizace (pyrolýza) polymeru na uhlovodíkové produkty, kterými jsou pyrolýzní olej, pyrolýzní plyn a tuhý zbytek - uhlík.

Pyrolýza je termický rozklad materiálů obsahujících organický uhlík při zamezení přístupu médií obsahujících kyslík nebo jiných oxidačních činidel. Vstupní surovina je ohřívána na teplotu 400° - 500°C, což vede k uvolňování prchavých sloučenin.

V okamžiku, kdy se surovina zahřeje nad hranici termické stability přítomných organických látek nacházejících se v dané surovině, dojde ke štěpení makromolekulární matrice na stálejší nízkomolekulárně kapalné a plynné produkty a tuhý zbytek. Nedochází přitom k hoření jako tomu může být při spalování odpadů, takže technologie depolymerizace  má minimální negativní dopad na životní prostředí.

V procesu depolymerizace dochází za příměsi katalyzátoru ke krakování. Katalyzátor snižuje potřebnou reakční teplotu. Výhodou procesu depolymerizace při nižších pracovních teplotách je i nižší spotřeba paliva na ohřev.

Katalyzátor je do procesu přidáván kontinuálně, čímž je zabezpečena jeho nepřetržitá a stabilní aktivita, a tím i vyrovnané teplotní podmínky s příznivým vlivem na rovnoměrnou kvalitu produktu. Katalyzátor snižuje reakční teplotu transformace z cca 800°C na teploty v rozsahu 400° - 500°C v závislosti na vstupním materiálu.

Základní podmínkou pro zabezpečení úspěšného procesu depolymerizace je kvalita vstupní suroviny, ta determinuje kvalitu výstupního produktu. Důležité je eliminovat přítomnost PVC a PET, tyto plasty by v procesu depolymerizace produkovaly velmi toxické zplodiny.

Depolymerizací vstupných materiálů vznikají převážně kapalné depolymerizační produkty, jejichž vlastnosti závisí na podmínkách rozkladného procesu, a to především na výšce rozkladní teploty, která určuje jejich charakter - olejovitý, benzínový, případně dieselový. Vzniklé produkty mají podobné frakční složení jako ty, které jsou vyráběné z ropy. Výstupní produkty se přibližují svým složením, strukturou a energetickou hodnotou lehkému topnému oleji a zemnímu plynu.

Výstupními produkty zpracování vstupních surovin procesem depolymerizace jsou pyrolýzní olej, pyrolýzní plyn a tuhý zbytek - uhlík. Kapalný produkt je cennou surovinou určenou pro další využití v petrochemii, energetice, jako komponent při výrobě paliv a podobně. Plynný produkt může být využit v procesu ohřevu vstupní suroviny jako palivo nebo je ho v případě potřeby možno použít k výrobě elektrické energie v kogenerační jednotce.

Depolymerizační zařízení na využití plastových odpadů umožňuje materiálové a energetické zhodnocení takovou formou a charakterem, které není možné dosáhnout jinými dostupnými technologiemi. Hlavním produktem katalytické depolymerizace je kapalný produkt - směs uhlovodíkových frakcí, obsahující naftové, benzínové a olejové složky, parafín, vosk a další. Výtěžek kapalných produktů představuje minimálně 80% hmotnosti vstupujícího plastového odpadu (60% těžké frakce a 20% lehké frakce). K energetickému využití vstupního odpadového plastu dojde i využitím plynných produktů pyrolýzy pro ohřev technologického zařízení. Plynné produkty představují cca dalších 10 % ze vstupní suroviny. Zbývajících 10% produktů tvoří uhlík

 

  

Poptávka analýzy stávajícího řešení

Prvním krokem k návrhu nového řešení je analýza stávajícího stavu daného objektu odborným technikem.

Možnosti instalace zařízení

Plasty

Reference

Soubory ke stažení

Hledáte jiné produkty?